Aktuality

Náš chov ještěrů.
1 2 3 4 5

27.2.2024

Přichází pomalu čas na přesun evropských želv do venkovního výběhu se zatepleným domkem. Želvy se v chladných měsících vyspí a budou dostatečně odpočinuté na aktivní období.

Přesum musí probíhat dle popisu v sekci zimování.

 

24.6.2023

Chraňte želvy před horkem, zajistěte ve výběhu trvalý stín, zdí, plotem, hustým keřem, thují nebo i slunečníkem. Nedávejte do výběhu písek který se sluncem rozpálí a želvám jen uškodí, dále ani ploché kameny na které by želvy lezly když jsou rozpálené od slunce. Výběh je nejlepší plně zatravněný s krmnými bylinami. Nesekejte ve výběhu trávu na krátko, želvy pak nemají kde se schladit a najít vlhké místo!!

14.10.2021

 - ještě stále nechte evropské želvy ve venkovních ubikacích spát, na přesun domů je ještě čas dokud nebudou hlášeny trvalé noční mrazy (při ojedinělých hlášených mrazících, ubikace zakryjte třeba starým kabátem aby se k želvám mráz nedostal)

 

20.2.2021

Želvu doporučuji pořizovat, jak již bylo zmíněno, výhradně přímo a osobně u osvědčených chovatelů. Vždy si raději udělejte výlet přímo k chovateli než si želvu nechat posílat nebo pořizovat ji někde na parkovišti z tzv.  rozvozů...takové želvy jsou stresované a nikdo Vám nezaručí jejich zdraví a kondici.

Nekoupil bych taktéž želvu u chovatele který vám bude tvrdit že jí stačí menší terárium než 80x40 cm protože je želva ještě malá..., nebo že jí stačí jedno světlo, nebo Vám bude nabízet nějaké vitamíny, granule a podobné začátečnické názory.

Bohužel, je chovatel a "chovatel" nebo jako je to dnes třeba se psi...jsou také jen množitelé a o tom co želva potřebuje aby se dožila svých 60 a více let vědí minimum.

Pokud Vám želvička uhyne do dvou měsíců od pořízení, až na vyjímky to nebude Vaší vinou, ale pravděpodobně tím že už si něco nesla v sobě. Nenechte se tím odradit a pořiďte si želvičku z ověřeného zdroje. Určitě Vám bude dlouhá léta milým společníkem.

2.8.2020

tak znovu: 

lidi...nemůžete zavřít želvu do skleněného terárka o rozměrech 60x40, ať se dočtete cokoli nebo Vám to někdo poradí, je to úplně stejné jako kdyby Vás zavřeli do kobky 2x1m kde by topili na 30°C, nevětraly vám a měly by jste tam žít roky.

Suchozemská želva a to hlavně evropské (nejběžnější) nesmí být zavřené ve stejné teplotě a v terárku takových rozměrů nikdy nedocílíte rozmezí teplot - pod zdrojem 35°C a druhá strana (schlazovna) méně než 25°C.

Taková želva se trvale dusí nedostatkem kyslíku a je neustále přehřátá, což samozřejmě vede k pomalému úhynu který může trvat podle odolnosti želvy měsíce až někdy nějaký rok ale vždy se pak majitelé diví jak je možné že jen tak z ničeho nic uhynula zdravá želva - VYČERPÁNÍ!!!

pořizujte nejlépe otevřené ubykace typu želví stůl nebo velkoprostorové otevřené terárium,

- trvalé teplo ublíží evropské želvě mnohem více než chladno-

 

7.7.2020

Chci tímto upozornit všechny kdo chováte želvy na Lignocelu (kokosové vlákno)!!!

Hodně často ke mě jezdí lidé s mláďaty želviček které trpí bolestmi, přestávají používat zadní končetiny a nepřijímají potravu. V 90%  je u těchto želv příčina upání střev lignocelem. Slabá dlouhá vlákna lignocele se želvám nabalují na potravu a ve střevech s potravou vytváří chuchvalce s trusem protože je kyseliny trávení nerozloží, a tím způsobují neprůchodnost. Většinou se podaří želvy opakovanými sondami tzv. propláchnout, ale jsou případy kdy už je pozdě jelikož střeva se zanítí a prasknou. 

Toto kokosové vlákno dříve hojně používané je jako substrát krajně nevhodné a to hlavně pro malá mláďata u kterých dojde k ucpání střev velice snadno. Je i pro želvy nepřirozené. Želvy žijí v přírodě na hlíně nebo písčité zemině.

Proto apeluji na všechny....ušetřte sebe i želvy zbytečných problémů a používejte to co je želvám vlastní, tedy písek s hlínou, nebo kopaný písek. Je to bezpečné a přirozené.

 

22.1.2020

NEDÁVEJTE DO TERÁRIA JAKÉKOLI KAMÍNKY VELIKOSTI JAKÉ BY ŽELVA MOHLA POZŘÍT!!!!

Jsou velmi časté případy pozřených kamenů želvami, které se velmi těžce dostávají z trávícího traktu ven a v mnoha případech končí úhynem.

 

9.11.2019

Podle nových stanov úmluvy Cites, přechází želva hvězdnatá (Geochelone elegans) do Cites 1.

To znamená že od nového roku, všichni kdo máte doma tuto želvu/y, by jste si měli zažádat o vydání regisračních listů. Bez těchto dokladů je již ani nebude možné případně legálně dále prodat.

 

29.10.2019

Nezimující želvy můžete začít přemisťovat domů, kde se jim velmi pozvolna budou během listopadu zvedat teploty.

Domů ale znamená, .....na pár dní do vychladlého terária max do 20°C,   nesvítit výhřevkou, pouze denním světlem.   Poté postupně navyšovat teploty. 

Zimující želvy můžete přesunout do zimovišť ale ne všechny ještě spí, př. u nás ještě o víkendu baštily. Záleží tedy na Vaší lokalitě a aktivitě želv.

 

25.6.2019

V těchto parných dnech dohlédněte na to, aby želvy ve venkovním výběhu měly dostatečné stíněné místo, taktéž pozor na přehřívání terárií v bytech...důrazně doporučuji vysadit všechna dvířka terárií, zvláště evropské želvy vůbec nepatří do uzavřeného terária, viz dále sekce Chovná zařízení.

23.12.2018

Přejeme všem malým i větším chovatelům šťastné vánoční svátky a mnoho úspěchů do dalšího roku.

Chci tímto i poděkovat všem hodným lidem, kteří v uplynulém roce dobrovolně přispěli na provoz těchto stránek.

Budu se i nadále snažit, aby jste zde všichni našli dobré rady pro úspěšný chov.

I letos se nám podařilo zachránit desítky nemocných želviček, se kterými jste se na nás obrátili. V tomto duchu jsme Vám i nadále k dispozici. Nikdy se nezdráhejte VČAS ozvat, pokud to bude třeba.

 

4.9.2018

jako každý rok připomínám, že je ještě dost času na přesun evropských nezimovaných želv do terárií, nechte je  v chladných dnech odpočívat nejlépe až do prvních mrazíků, nebudou potom unavené na jaře - více v sekci Zimování

 

10 března k nám byla opět přivezena želva v neskutečně zanedbaném stavu s prosbou o záchranu, stepka 4 a půl letá váží "60g", o chovném zařízení a podmínkách zde psát raději nebudu, želva měla sepsi již v celém těle, krvavý plastron s prosakováním krve z boků mezi štítky, měkká jak molitanový míček, nebrání se, moc se nehýbe, sám jsem jí dával tak 5% šanci k přežití, oči prý už několik týdnů neotevřela a tím pádem nežere. Intenzivní léčba, atb, vitamíny, podpůrná léčba a denní zavádění potravy sondou zaznamenala úspěch,....😊želva po týdnu otevřela jedno oko, již třetí den chodí po terárku, máme obrovskou radost i když není zdaleka vyhráno, po takové době ve špatném stavu můžou být její vnitřnosti, hlavně ledviny a trávicí system v dezolátním stavu a záleží jestli se dokáže zlepšovat a přibírat na váze až začne sama jíst.... lidi nechoďte tak pozdě! prosím...

23.3 váha již 91g, začala sama po troškách jíst

28.3 váha 121g, už tři dny bez dokrmování sondou, už zvládá běžný režim a veškerou potravu sama

18.4.2018 je želva v dobré kodici, má již dostatečně zpevněný karapax a tvrdne jí i plastron, vysazeny veškeré doplňkové vitamíny, želva funguje naprosto běžně a chystá se na přesun do venkovního výběhu.

Tato želva zázrakem dopadla v uvozovkách ještě dobře, jsou ale případy kdy už nemusí být možné pomoci, proto apeluji na pravidelnou kontrolu kondice a hmotnosti vašich želv a v případě pochybností se včas obrátit na odbornou pomoc. 

12.3.2018

koncem týdne hrozí ještě mrazy kolem -10°C, takže kdo ještě nepřemístil želvy ven, vydržte až po víkendu

 

6.3.2018

pro ty co mají ve výběhu zateplené boudy se blíží čas přesunu želv ven, můžete tak učinit již v pátek od kdy by se už teploty měly ustálit nad bodem mrazu, želvy samozřejmě musí být na přesun předem teplotně připraveny viz (Roční období) želvy hlídejte aby nezůstaly přes noc venku když budou hrozit mrazy

 

25.11.2017

letos jsem zaregistroval více případů mláďat želvy zelenavé, které trpí zdravotními problémy očí a nepatřičnou únavou, u těchto želv někdy zabere léčba preparátem CombisolAD, ale rozhodně nikdy ne v neředěném stavu natož pro čerstvá 30 gramová mláďata - jak je možné se dočíst na různých rádoby chovatelských webech, koncentrace tohoto preparátu je tak vysoká že jediná neředěná kapka může želvu usmrtit, problém je že smrt nepřijde náhle ale projeví se i za několik měsíců kdy už nikdo tuto skutečnost nebude připisovat právě předávkování tímto lékem,

neexistuje žádná odborná studie která by určila potřebu dané vitamínové látky konkrétnímu postiženému jedinci o určité hmotnosti, každý takový jedinec má momentální vitaminový deficit jiný a proto je mnohem rozumější pravidlo, méně je lépe

doporučuji tento preparát při léčbě takového jedince používat ředěný v poměru od 1:6 až 1:20 (jedna kapka AD do X kapek vody) v několika dávkách nerovnoměrně rozložených v měsíci a případně udržovací dávku v dalších měsících, podle stavu želvy, dávky musí být  upraveny i podle velikosti želvy, naředěný lék je poté aplikován ve formě jedné malé kapičky do zobáku želvy nebo na potravu a s odstupem několika dní až týdnů, podle momentálního stavu želvy.

ani tento postup není vědecky podložený ale pouze mnou léty osvědčený u želv i ještěrů bez další újmy na zdraví 

4.10.2017

Pro evropské želvy které nebudou zimovat a jsou ještě ve venkovním výběhu. Jsou nyní dvě možnosti.

Pokud máte venku domeček chráněný proti nočním mrazíkům a pohlídáte želvy aby byly v mrazivých nocích schované, pak je můžete nechat ještě venku odpočívat. Až  nepůjdou denní teploty trvale přes 10°C tak je přesunout domů a pozvolna začít zvedat teploty.

Nebo je můžete přesunout v teplejším dni hned a případně počítat s jarní únavou želv. Já je zatím nechávám odpočívat venku.

Domky můžete nacpat slámou pro lepší udržení teplot.  (ne seno!!!, plesniví)

 

4.9.2017

jako každý rok připomínám, že je ještě dost času na přesun evropských nezimovaných želv do terárií, nechte je  v chladných dnech odpočívat, nebudou potom unavené na jaře

 

31.07.2017

dělejte si u svých želv rozbory trusu alespoň jednou ročně, jinak zbytečně stále umírají další a další,

kontrolujte pravidelně váhu želv, to je jediná osvědčená metoda jak uhlídat jejich kondici a zdraví, každý déletrvající úbytek na váze vždy značí problém

 

7.5.2017

přesun připravených želv z terárií může začít v tyto teplé dny, pouze je musíte pohlídat 9 až 11 května, kdy má být v noci mrazík podle lokality, hlásí 0 ÷ -5, pokud budou přes noc schované  v  boudách tak jim pokles neublíží

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Důrazně NEDOPORUČUJI se želvou, jít k běžnému veterináři který nemá specializaci na plazy!!!

Ve většině případů se takové rozhodnutí stává želvám osudné.

 

6.10.2016

Pro želvy které nebudou zimovat a jsou ještě ve venkovním výběhu. Jsou nyní dvě možnosti.

Pokud máte venku domeček chráněný proti nočním mrazíkům a pohlídáte želvy aby byly v mrazivých nocích schované, pak je můžete nechat ještě venku odpočívat. Až  nepůjdou denní teploty trvale přes 10°C tak je přesunout domů a pozvolna začít zvedat teploty.

Nebo je můžete přesunout v teplejším dni hned a případně počítat s jarní únavou želv. Já je zatím nechávám odpočívat venku.

Domky můžete nacpat slámou pro lepší udržení teplot.  (ne seno!!!, plesniví)

21.9.2016

Podle lokalit  a počasí se začnou přesunovat do domácích výběhů želvy pardálí, uhlířské a ostatní z teplých kontinentů

13.9.2016

příští týden přijde ochlazení, jako každý rok ale, připomínám že je ještě dost času na přesun evropských nezimovaných želv do terárií, nechte je  v chladných dnech odpočívat, nebudou potom unavené najaře

5.9.2016 

kladou  želvy pardálí

5.6.2016

Do venkovních výběhů šly želvy pardálí.

23. května  

je Světový den želv, žijí tu už 110 milionů let a přežili i dinosaury

 

6.4.2016

Všechny zimující želvy už by měly být venku, pozor na ostré slunce pro čerstvě odzimované, je potřeba aby se nejdříve pár dní dostali na teploty 10 - 15°C až poté můžou pomalu na slunce.

Nezimované želvy, které ale jsou teplotně připraveny můžou už jít ven, pod podmíkou zateplených domků. (na noc zavírat) 

Sám už mám venku všechny včetně loňských mláďat.

Nezimované a teplotně nepřipravené želvy musí ještě pár týdnů počkat až se teploty ustálí.

 

17.3.2016

Želvy se začínají pomalu postupně probouzet.

Začínají vylézat samci T.marginaty a líně za nimi samci T.hermanni, tak jako každý rok, samice si ještě pospí.

 

2.11.2015

Nezimující želvy by měly jít nejpozději tento týden v některém teplém dni domů, kde se jim velmi pozvolna budou během listopadu zvedat teploty.

Domů ale znamená, na pár dní třeba do chladné chodby 10÷18°C,               NE do obýváku s 25°C !!!!

Zimující želvy můžete přesunout do zimovišť ale ne všechny ještě spí, př. u nás ještě o víkendu baštily a určitě ještě budou v nadcházejících teplejších dnech mírně aktivovat. 

Záleží tedy na Vaší lokalitě a aktivitě želv.

9.10.2015

Pro želvy které nebudou zimovat a jsou ještě ve venkovním výběhu. Jsou nyní dvě možnosti.

Pokud máte venku domeček chráněný proti nočním mrazíkům a pohlídáte želvy aby byly v mrazivých nocích schované, pak je můžete nechat ještě venku odpočívat. Až  nepůjdou denní teploty přes 10°C tak je přesunout domů a pozvolna začít zvedat teploty.

Nebo je můžete přesunout hned a případně počítat s jarní únavou želv. Já je zatím nechávám odpočívat venku.

Domky můžete nacpat slámou pro lepší udržení teplot.  (ne seno, plesniví)

 

18.9.2015

Přesunuji africké želvy pardálí z venku do domácího výběhu.

Teploty u nás na severu rapidně klesly takže aby želvy netrávily dny zavřené v domkách raději jsem je již letos dříve než vloni přesunul domů.

V některých lokalitách čech ale pardálky ještě zůstávají venku.


 

Dvouhlavá želva

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Pk6zPfHnPms

 

18.8.2015

Vedra přešly v deštivé a chladnější dny, pro želvy dobré pro odpočinek.

V žádném případě nepřenášejte želvy z venku domů "aby jim nebyla zima" NENÍ jim zima, odpočinou si a naberou potřebnou vláhu po letních parnech.

1.7.2015

Prázdniny začaly krásným počasím.

Chraňte želvy v teráriích i venku před přehřátím!!!!

Ve venkovním výběhu musí být celý den stinné a vlhké místo aby se želvy před pálícím sluncem měly kde schovat, a to zvláště mladé které se přehřejí velice rychle.

 

Upozornění: Pokud používáte v teráriu jako zdroj UVB kompaktní úsporné žárovky (Reptile 150 a podobné).

Tyto zdroje, i když jsou ve své třídě dobré, mají krátký účinný dosah, takže pokud je umístěn u stropu terária a k želvě to má 30 cm, tak Vás ujistím že z toho želva nic nemá!!!

Doporučená účinná vzdálenost (výška)  je max. 15 cm od želvy, ideálně 10 cm nad krunýřem želv.

Tyto žárovky ničím (květináče, stínidla) NEZAKRÝVAT !!!! 

 

31.5.2015

Počasí se vylepšuje a přišel čas k přesunu všech evropských želv z terárií do venkovních výběhů na trvalo.

Potom co želvy přesunete ven, NESCHOVÁVAT želvy domů při zhoršení počasí.

Takové manipulace s želvami z venku domů a nazpět jim pouze způsobí teplotní nestabilitu a můžou začít zdravotní problémy.

Ven šly dnes u nás i G. pardalis a G. carbonaria.

 

18.5.2015

V tomto období na velké procento želv v domácích terarijních chovech, které nezimovali,  přichází období únavy. Je potřeba aby jejich chovatelé na toto chování želv včas zareagovali a želvám poskytli podmínky pro odpočinek. Více v sekci Unavená želva.

10.4.2015

Jaro je v plném proudu a želvy to potvrzují. Všechny jsou již vzhůru a užívají si slunce, některé už delší dobu baští a samci aktivně páří.

Pro ty kteří čekají kdy želvy přemístit ven, je právě čas. To ale platí pouze pro teplotně připravené želvy!!!!!

Venkovní teploty jsou kolem 15°C ve stínu a noční k 5°C.

Želvy které na poklesy připravené nejsou a jsou stále ve vytápěném teráriu mají ještě bohužel minimálně měsíc čas.

 

19.3.2015

Teplé dny pokračují a ve výběhu se to hemží......jeden samec už i páří napůl spící želvy.

 

17.3.2015

Jarní probouzení pokračuje.

Teploty ve stínu 16°C na slunci v místě vyhřívání želv 30°C.

8 želv dnes vítalo jaro jedna už i baštila trávu.

 

8.3.2015

Dnes byl velmi slunný den a hned ho několik želv využilo k prvnímu jarnímu vyhřátí.

Teploty ve stínu 15°C na slunci 30°C

 

7.3.2015

venkovní teplota ve stínu výběhu 13.5°C, na slunci 25°C

Poprvé v letošním roce želvám umožněn výlez ze zimovacích boud.

Jako každý rok, prví želva byla T. graeca, sice jen vylezla před vchod, ale už to letos začíná.