Unavená želva

Náš chov ještěrů.
1 2 3 4 5

I želvy chované pouze v teráriu, které nezimujeme, musí mít zachovány teplotní posuny podobné venkovnímu prostředí. Viz sekce "roční období a teploty".

Pro evropské želvy je velmi důležitý noční pokles teplot k 18°C, jenom tak mají želvy pravidelný správný odpočinek a nejsou potom během roku tolik unavené!!!!!!!

Na želvy během roku přijde únava a na tu musí chovatel včas zareagovat a upravit želvě podmínky k odpočinku.

Pokud na toto chovatel nezareaguje a neposkytne želvě podmínky pro odpočinek, pak se želva stále velice vysiluje a nastávají zdravotní komplikace, které přicházejí velice pomalu a postupně. Takže si jich z počátku ani nevšimneme a později bývá už pozdě nebo v lepším případě se velice těžko sjednává náprava.

Takto unavená želva začínajícímu chovateli často připadá jako nemocná, přestane žrát, pospává, má mírně propadlý  případně až měkký plastron - a panika nezkušeného chovatele je tu. V nejhorším případě takový chovatel utíká k veterináři, který aby toho nebylo málo, není odborník na plazy a na základě panického popisu želvy chovatelem, začne želvu léčit, doporučí jí teplo a to je přesně opak toho, co unavená želva potřebuje, a v nejhorším případě jí aplikuje pro jistotu antibiotika, která takto unavenou želvu bezpečně zabijí!

Takže než poběžíte s apatickou želvou k doktorovi, tak předně zkontrolujte momentální chovné podmínky a potřeby želvy, nebo se poraďte se zkušenými chovateli. Pokud už k veterináři půjdete, tak  k takovému, který plazům rozumí a má s nimi zkušenosti.

Hlavně v zimním a jarním období je potřeba kontrolovat mladé želvy aby nebyly unavené. Hlavním kritériem zdraví a kondice je tvrdost krunýře a tuhost plastronu, ten se nesmí propadat pod prsty při lehkém zmáčknutí. Tvrdost krunýře se kontroluje tak, že uchopíte želvu shora  prsty zboku, asi v polovině klenby krunýře a zmačknete prsty proti sobě, krunýř musí být tuhý až tvrdý,  nesmí se propadat a být znatelně měkký.

Únava želv není v průběhu roku pravidelná a platná pro všechny želvy v teráriu,... každý jedinec je jiný !!!

Proto v případě únavy, musíme postupně pomalu snížit teploty a želvu pak přemístit do odpočinkového zařízení, čímž může být bedýnka umístěná třeba v chladnější chodbě, (místo kde bude mít klid) můžeme jí přikrýt i kusem látky. 

V odpočinkovém zařízení, musí mít želva stále přístup k vodě a substrát kolem ní musí být stále vlhký.

Teploty pro odpočinek nezimující želvy by měly být nejlépe 15 ÷18°C, maximálně ale 20°C.

Potom podle aktivity želvu necháme odpočinout, někdy odpočívá měsíc a začne běhat, většinou ale 2 až 3 měsíce, ale i déle. Želvu hlídáme a pozorujeme aktivitu a pokud začne chodit a dobývat se ven, začneme pomalu navyšovat teplotu přemístěním do teplejších a světlejších prostor a nakonec postupně rozsvěcujeme osvětlení, případně pár hodin denně  zapneme slabou topnou žárovku až se dostaneme na střední teplotu v teráriu. Tato procedura by měla trvat zhruba týden a potom můžeme želvu vrátit do terária, nejlépe další ráno než se v teráriu začne svítit a topit.

Tento článek platí pro zimující druhy želv!!! Africké a jiné nezimující želvy mají jen období snížené aktivity.