Denní režim želvy

Náš chov ještěrů.
1 2 3 4 5

 

S ohledem na spousty otázek typu: moje želva hodně spí, nebo co má želva dělat ve dne....zrodila se tato sekce.

V první řadě si musíme uvědomit že každá želva je jiná a nelze od nich očekávat stejné hromadné jednání.

Dále pak každý druh želv tráví denní dobu odlišně.

Budem se držet nejběžnější evropské želvy chované v teráriích želvy zelenavé.

První co ráno želva udělá, po probuzení je cesta pod výhřevnou lampu, tam ztráví hodinu někdy i tři až uzná že je dostatečně vyhřátá jde se nabaštit. Není ale vyjímkou ani několik desítek minut pod lampou a hurá na potravu.

Záleží to také na období jaké želva zrovna prožívá (jarní nebo letní) v jarním a podzimním období jsou želvy všeobecně línější oproti letním teplotám.

Potom se želva vrací pod výhřevku tam se zase nahřeje a začíná různě pobíhat po terárium s občasnou zastávkou u potravy, lezou přez sebe, šplhají po čem se dá, občas si někde odpočinou a několikrát za den se vrátí k potravě. A tak to může jít celý den do 15 hodin ale také klidně do 18 hodin..

Když se želva dobývá celé dny ven z terária, bývá to například po změně prostředí než si zvyknou, nebo chtějí lézt tak kam vidí (ven) a nebo také při nevhodných podmínkách chovu a tím jsou hlavně teplota a osvětlení v teráriu.

Někdy ale stačí v teráriu zakrýt alespoň tři stěny aby želva nevyděla ven a je pokoj.

Vše záleží na teplotách v teráriu.

Když bude mít želva v teráriu chladno, nebude moc aktivní a naopak když má kolem 26°C a pod výhřevkou 40°C bude aktivní většinu dne.

Teploty ale nelze měnit ze dne na den ale musí se upravovat postupně s ohledem na potřeby želv. viz. Roční období a teploty.

Želvy mají rády všelijaké překážky v podobě kamenů, kořenú, kůry a podobně. Překážky ale musíme volit s rozvahou tak vysoké aby z nich želvy nebezpečně nepadaly.

Jak dlouho želvy spí? - zase záleží na období a náladě želvy, může spát až 18 hodin ale při normálním letním režimu spí obvykle od 17 hodin odpoledne do 7 hodin ráno. Záleží především na době denního světla, ale i želvy vycítí den který je venku a i při osvětlení terária do 20 hodin večera si zalezou mnohem dříve a spí. Denní svícení by ale mělo být zhruba 13 hodin nejvíce a to je zase závyslé na období jaké zrovna želvě simulujeme, v letním je den nejdelší a v jarním a podzimním svítíme třeba jen od 8.00 do 16.00.

 Z e všeho zde napsaného vyplývá že u želvy nemůžeme očekávat pravidelný denní režim, každý den může být jiný ale většinou jsou zvyky želv dlouhodobě podobné až do změn teplot nebo světla.

Když želva začne z ničeho nic polehávat v jinak aktivním období, musíme tomu věnovat zvýšenou pozornost protože může být unavená ze stále stelných vysokých teplot a nebo dokonce nemocná.

S želvou se musíme zžít a uvidíte že za rok či dva už budete schopni poznat jakou má želva náledu a co potřebuje.

Tak doufám že v tomto článku spousty z Vás najdou odpověď na své otázky.