Venčení

Náš chov ještěrů.
1 2 3 4 5

V jarním a letním období je samozřelmě velice prospěšné želvy tzv. venčit.

Želvy tak absorbují především tak potřebné UV záření ze slunce.

Venčení ale musí být plánované a musí mít pravidla.

Důležité je: - želvy vždy přenášíme ven když ještě není horko, aby se postupně přizpůsobily.

- taktéž návrat do terária by měl být nejlépe k večeru.

Vždy je hlavním kritériem momentální teplota venku, na slunci a doma v teráriu.

Pozor na brzké jaro kdy se zdá že slunce hřeje ale vane studený vzduch a želva která byla přenesena z vyhřátého terária tak může rychle nastydnout kdy pak hrozí rýma, v horším případě zápal plic.

Nikdy je nepoložíme z domova ven přímo na slunce pokud pálí.

- dáme želvy do podobné teploty jakou mají momentálně samy. tj. pokud byly vzaty z pod výhřevky a jsou teplé, snesou mírné slunce.. 

Tak že, nejlépe je vzít želvy v době kdy nejsou plně nahřáté a dát je ven do podobné teploty a to do stínu.

Totéž platí i při uklízení domů - stejná teplota jako venku, tj. pokud venku zapadlo slunce, dáme je do terária kde byla předem vypnuta výhřevná žárovka. - proto nejlépe k večeru.

Prudké změny teplot želvy velmi špatně snášejí a můžou jim přivodit infarkt.

Plánování venčení je důležté aby se stalo pro želvy běžnou denní procedurou a nybyly tak stresované náhlými teplotními změnami.

Nejvhodnější pro evropské želvy přes léto je,  trvalý pobyt ve venkovním výběhu bez jakéhokoli vracení domů v chladných dnech. Naopak tyto dny využijí k aktivnímu odpočinku.

Evropské želvy v pohodě snesou jarní a podzimní teploty k nule, pouze musí mít zabezpečený domek proti mrazíkům (sláma, zakrýt dekou a pod.) 

Pro africké želvy platí totéž jen jsou potřeba vyšší teploty. Trvalé přemístění záleží na počasí a běžně se trvale přemísťují ven nejdříve od května a ponechají se tam nejdéle do září, s tím že by se jim měla zajistit temperovaná ubykace na min 18°C.

Totéž platí příkladně pro uhlířské a jiné teplomilné želvy.