Chyby v chovu

Náš chov ještěrů.
1 2 3 4 5

Název suchozemská želva - neznamená v žádném případě to, že žije v čistě suchém prostředí.

Toto je nejčastější chyba v chovu.

Želvy potřebují, tak jako v přírodě k večeru padne rosa a ony se zahrabou do vlhké hlíny, vlhký substrát v teráriu.

Mláďata želv především!!!!

Minimálně jedna třetina terária musí být vlhký,  sypký, hlinitopísčitý materiál který dobře drží vlhkost a do kterého se večer zahrabou, příp. hobliny.

Je to tvor který pro zdravý růst potřebuje vláhu kterou hlavně povrchem celého těla. Plastron mladé želvy má při správném chovu být mírně vypouklý a hladký. Propadlý, vrásčitý a měkký plastron pak značí vyschlou želvu, která může mít v budoucnu i poškozené ledviny.

Další známou chybou je absence prostorné misky s denně čerstvou vodou.

Rachitis:

Rachitida (křivice) je následek několika faktorů společně působících na zdravý vývoj a růst želvy.

Onemocnění vyvolává hlavně nedostatek vápníku a vitamínu D. Vitamín D ovlivňuje hospodaření organismu s vápníkem a fosforem. Paradoxně podobný problém může způsobit naopak předávkování vitamínem D. Onemocnění postihuje zejména mladé želvy v průběhu růstu.  V průběhu času, jak želva roste dochází k nevratným deformacím a poškozením krunýře a někdy i kostí. 

Příjem vápníku v potravě přímo souvisí s dostatkem UV zářením, díky kterému se v těle želv vytváří vit D který dále zpracovává a umožňuje ukládání vápníku v kostech a karapaxu.

Správný růst želvy ale ovlivňuje,  především vhodná strava s dostatečným obsahem vápníku v poměru, vápník/fosfor   2/1.

Strava a to hlavně přez zimu, kdy není možnost čerstvé zelených bylin, se posypává (cukruje) čistým jemně  mletým vápníkem, ale nezbytný je zároveň přísun vit D3 formou kvalitní UV lampy, bez tohoto vitamínu se vápník v těle želvy nezpracuje a posypávání ztrácí smysl.

Nevhodná strava: jsou především jakékoli pamlsky z kuchyně v podobě, mléko, jogurty, tvaroh, piškoty, pečivo, maso ale také různé saláty , rajče a jiné druhy zeleniny se špatným poměrem vápník fosfor.

Dále nezbytné sluneční UV záření které je v terarijním chovu nahrazeno speciální miUV lampami. (UV záření neprojde skrz sklo!!!)

Dalším kritériem je dostatek vhkého substrátu kde želvy odpočívají převážně v noci. Místo substrátu na spaní můžouu být použity hrubé hobliny bez prachu, z 1/3 nebo 1/4 terária dle počtu jedinců, hobliny denně vlhčíme, ale zbytek ter. by měl být substrát nebo zemina tak jako v přírodě.  Nevýhodou hoblin je, že se musí často měnit aby v nich nezahníval trus. cca po týdnu až 10 dnech.

Rachitická želva -

Zdravý růst želvy -