stres

Náš chov ještěrů.
1 2 3 4 5

Želvy jsou tvorové velice náchylnými na stres ze změn, a to jak teplotních tak změny prostředí.

Želvy si i po zimním spánku pamatují své prostředí před zazimováním.

Jakékoli změny i v teráriu velice vnímají, i když to vypadá že je želva zvědavá co jsme jí přidaly nebo přemístili v teráriu, pravdou je že ony znají své teritorium a změnou se jejich klid z prostředí naruší. a v lepším případě se jdou  přesvědčit zda nehrozí nebezpečí.

Tak že. se snažíme během roku želvám o co nejmenší zásah do jejich navyklého prostředí, jak v teráriu tak ve  venkovním výběhu.

Stres způsobuje želvám které nejsou zvyklé, nebo v novém prostředí také braní do rukou, náhlé vyndání na podlahu, pochování návštěvami a podobně.

Želva ve stresujícím prostředí, nežere, je stále zalezlá, nebo stále škrábe na stěny a snaží se utéct.

Jasným příkladem tohoto je, když si želvičku koupíte a dovezete do nového domova. Želva často i měsíc vydží "trucovat" a nežrat. Je to však způsobeno právě stresem ze změny, a když se takové změny stávají opakovaně za sebou, můžete o želvu velmi snadno přijít.!

Tak že u nové želvy v prních týdnech přivykání na nové prostředí, minimalizujeme jakou koli další manipulaci s ní. Vždy nechte želvu ať si dělá co chce, nenutit do jídla, do koupání a jiné činnosti!!!!