Návody a tipy

Náš chov ještěrů.
1 2 3 4 5

POZOR, lidi ...nemůžete zavřít želvu do skleněného terárka o rozměrech 60x40, ať se dočtete cokoli kdekoli nebo Vám to někdo poradí, je to úplně stejné jako kdyby Vás zavřeli do kopky 2x1m kde by topili na 30°C, nevětraly vám a měly by jste tam žít roky.

Suchozemská želva a to hlavně evropské (nejběžnější) nesmí být zavřená ve stejné teplotě, a v terárku takových rozměrů nikdy nedocílíte rozmezí teplot - pod zdrojem 35°C a druhá strana (schlazovna) méně než 25°C.

Taková želva se trvale dusí nedostatkem kyslíku a je neustále přehřátá, což samozřejmě vede k pomalému úhynu který může trvat podle odolnosti želvy měsíce až někdy nějaký rok ale vždy se pak majitelé diví jak je možné že jen tak z ničeho nic uhynula zdravá želva - VYČERPÁNÍ!!!

pořizujte nejlépe otevřené ubykace typu želví stůl nebo velkoprostorové otevřené terárium,

 

- trvalé teplo ublíží evropské želvě mnohem více než chladno-

 

Jednoduchý přírodní úkryt pro želvy.

pro zhotovení jednoduchého úkrytu ve venkovním výběhu postačí, starý plastový lavor, v lepším případě nebo pro více větších želv je vhodné použití dvou až tří větších stracených bednění ze stavebnin nebo Obi.

Do lavoru vyřízneme díru v boku do oblouku tak aby se do něj želvy pohodlně vešly a my jsme si je mohli vytáhnout pro kontrolu a údržbu úkrytu.

Lavor otočíme dnem vzhůru a celý zasypeme větším množstvím hlíny tak aby se vytvořil kopec a kolem stěn a stropu byla alespoň 10 cm vrsva zeminy pro udržení teplot.

Potom jen upravíme vchod.

Praktické je, domek obložit různými kameny pro zpevnění a následně můžeme celý domek osadit různými nejedovatými rostlinami)trvalky, sukulenty, netřesk a pod)

Totéž uděláme poskládáním ztraceného bednění k sobě do tvaru tunelu s tím že jeden konec zaslepíme třeba cihlami a a druhý jen částečně tak aby vznikl vchod.

Celý domek ale můžete i posít trávou a udělat takový travnatý kopeček.

Vše opět zahrabeme zeminou a uděláme skalku.

Jednoduché, efektivní proti mrazíkům a vedrům a nakonec i praktické zvelebení zahrádky.

 

Celoroční boudy pro želvy.

Mohu zhotovit celoroční zateplené boudy různého rozměru s vytápěním na zimování.

V těchto boudách u nás želvy tráví celý život bez zbytečných přesunů do zimoviště. Samy se zazimují a na jaře odzimují což je pro želvy i chovatele to nejideálnější.

Jeden tip na výběhy.

Je známo že plot výběhu by měl být podbetonovaný proti podhrabání. Nejjednoduší provedení a celkem levné je, použít slabou 4 cm klasickou obdélníkovou zámkovou dlažbu třeba z Obi a tu zakopnout na stojato bokem, tj. 10 cm do země zároveň s terénem, na které pak uděláte oplocení.

Slouží mi to roky a nikdy se nepodhrabala jediná želva. To ale neplatí pro stepní želvy!!