Testudo graeca (Želva žlutohnědá)

Náš chov ještěrů.
1 2 3 4 5

Testudo graeca, želva žlutohnědá

je býložravá želva vyskytující se od jižní Evropy po Střední východ a v severní Africe (Maroko, Libye, Egypt).

Zbarvení je od tmavě hnědé míchané se žlutými kresbami až viditelně jasně žlutohnědé.  S postupujícím stářím mají mnozí jedinci želvy žlutohnědé tendenci k výraznému ztmavnutí, kdy se podíl žlutavého zbarvení redukuje na minimum. Naopak se však mohou vyskytovat i velmi světlé želvy bez tmavých prvků na krunýři. Plastron bývá buďto jednolitě špinavě žlutý, šedavý až černý, nebo světlý s různými tmavšími skvrnami či jednou větší víceméně jednolitou skvrnou. V dospělosti dorůstá obvykle délky 15 - 25 cm, ve výjimečných případech i přes 30 cm. Starší jedinci mívají také zvonovitě protáhlé zadní štítky karapaxu. Obratlové štítky jsou poměrně široké. Typické pro tento druh jsou 2 ostruhy (výrazně zvětšené šupiny) po stranách ocasu na stehnech zadních nohou. Nadocasní štítek je obvykle nedělený, ale může se vyskytnout i želva s děleným nadocasním štítkem. Obvykle se rovněž nevyskytuje trnovité zakončení ocasu. Samci většinou dorůstají menší velikosti, mají dovnitř prohnutý plastron a mohutný a dlouhý ocas. Samice mají ocásek poměrně krátký a plastron rovný nebo mírně vypouklý vně. Vykrojení análních štítků má u samic tvar hluboké vykrojeného písmene V, zatímco u samců má vykrojení tvar plytkého a široce rozevřeného písmene U. Balkánský poloostrov obývá poddruh Testudo graeca ibera. Více viz fotografie želvy žlutohnědé na těchto stránkách.Obývají stepní až lesostepní oblasti, louky, prosvětlené lesy, od nížin přes pahorkatiny i hory až k 1500 m n. m. Vyskytuje se jak v nedotčených místech, sadech i dobytkem spásaných pastvinách.Přes den aktivně vyhledávají potravu a sluní se. Během poledního žáru se ukrývají pod keře. Podle místa výskytu zimuje obvykle jeden až čtyři měsíce. Na jaře začínají být samci velice aktivní, svádějí souboje s dalšími samci a vyhledávají samičky. Pokud je najdou, snaží se je kousáním a neustálým narážením svým krunýřem zastavit tak, aby mohlo dojít k páření, během něhož otevírají do široka tlamu a vydávají chraplavé až pisklavé zvuky. Páření může mít dozvuky až do konce léta.

Samička klade v jedné snůšce většinou 2-6, u velkých samic až 10 vajíček s tvrdou vápenitou skořápkou. Snůšky se mohou od počátku léta opakovat vícekrát. Pro vejce vyhrabává zadníma nohama jamku, je vhodné připravit jí pro tuto činnost prostor.

 Mláďata se z vajíček v závislosti na tom, kdy byla snesena líhnou zhruba za 3 měsíce, jsou velká 3-4 cm a mají poměrně měkký krunýř. V přírodě dospívají okolo 10 let věku.

Chov:

Chov této želvy je o něco náročnější a to hlavně ve venkovních výbězích, který musí být chráněn proti průvanu. Jsou náchylné na prostydnutí a rýmy. Jinak je chov stejný jako u ostatních evropských druhů, od června do října venku. Zimuje.

Potrava

Stejně jako T. Hermanni, zelené byliny, občas ovoce, v zajetí čínské zelí, rukola, polníček, čekanka.